سیستم پرداخت از طریق NFC

این سیستم با استفاده از فناوری NFC امکان نگهداری اطلاعات مربوط به انواع کارت های بانکی (به هر تعداد) بر روی گوشی تلفن همراه و اجرای عملیات روزمره بانکی(اعم از پرداخت ، مشاهده مانده، گزارش ریز کارکرد و . .  .) را از طریق پایانه های پرداخت(POS) فراهم می آورد.

راهنمای پذیرنده

نحوه استفاده
جهت استفاده از این سامانه، پذیرنده دستگاه کارتخوان ملی نیازمند به دستگاه بارکد خوان دو بعدی، جهت خواندن اطلاعات کارت که به صورت کدهای دوبعدی درگوشی مشتریان، که از طریق نرم افزار پبکا موجود بر روی گوشی مشتریان تولید می گردد، می باشد . این بارکدخوان به POS متصل می گرددو پذیرنده از طریق آن اقدام به خواندن کد تولید شده می نماید و منوی دستگاه فعال می شود. در این حالت می توان با توجه به منوی دستگاه، تراکنش مورد نظر را انجام داد

تذکر
یادآور می گردد به دلایل امنیتی و جهت عدم سوء استفاده فردی، هنگام تولید کد دوبعدی اطاعات تاریخ و زمان تولید گوشی نیز، در رشته تولید شده ثبت می گردد به همین دلیل نیاز است هنگام تولید کد دوبعدی، تاریخ و زمان گوشی، با تاریخ و زمان رسمی کشور، تنظیم گردد. لازم به ذکر است،کد دوبعدی تولید شده دارای زمان انقضا می باشد و پس از گذشت چند دقیقه غیر قابل استفاده می شود

راهنمای دارنده کارت

مراحل بهره برداری از سامانه پبکا

 • مراجعه به شعب منتخب بانک ملی ایران جهت عضویت در سامانه پبکا
 • دریافت نسخه نرم افزار”پبکا”از شعب
 • انتقال اطلاعات کارت های موردنظر به گوشی تلفن همراه
 • اجرا و استفاده از برنامه

نحوه اجرای برنامه
برنامه مربوط به طرح پبکا از طریق شعب بانک ملی ایران در سراسر کشور، قابل دسترسی می باشد. مشتری پس از دریافت و نصب برنامه بر روی سیستم عامل گوشی تلفن همراه خود، به منوی برنامه های کاربردی گوشی مراجعه و از آن میان، آذرخش ملی را انتخاب می نماید.

پس از اجرای پبکا دو حالت به وجود می آید:
الف) استفاده برای اولین بار: با ورود رمز عبور و تایید آن رمز، امکان دسترسی به نرم افزار وجود دارد. همان طور که در شکل زیر نشان داده شده است از شما درخواست می شود کلمه عبور شامل چهار حرف یا عدد انتخاب نمایید.

ب) استفاده برای دفعات بعد: در این حالت قبل از ورود به برنامه همان طور که در شکل زیرنشان داده شده است، ورود رمزی که از قبل تعیین شده، الزامی است که در صورت ورود اشتباه مجاز به استفاده از نرم افزار نخواهد بود.

با ورود صحیح کلمه عبور، نرم افزار مربوط اجرا می شود که واسط گرافیکی آن با توجه به نوع سیستم عامل گوشی تفاوت خواهد کرد که در فرمت Androidبه شکل روبه رو خواهد بود:

معرفی منوهای اصلی
تولید کد دوبعدی:استفاده جهت انجام تراکنش در دو مرحله صورت می گیرد

 • انتخاب کد دوبعدی
 • تولید “کد دوبعدی” براساس کارت

اطلاعات کارت
نمایش کارت های تعریف شده کاربر در سامانه پبکا، که فرد می تواند در این قسمت اطلاعات کارتهای ثبت شده را ویرایش نماید و کارتی را به دلخواه از برنامه حذف نموده یا تغییر نام دهد

دریافت اطلاعات
انتقال اطلاعات کارت های مشتری در گوشی تلفن همراه توسط متصدی شعبه انجام می گیرد

هشدارها
چنانچه گوش همراه کاربر در رابطه با برنامه پبکا از طریق تغییر تاریخ و ساعت گوشی مورد سوءاستفاده قرار گیرد در این قسمت به کاربر هشدار داده می شود

تنظیمات
شامل دو بخش تغییر کلمه عبور و درباره نرم افزار می باشد. قابل ذکر ا ست چنانچه کاربر بخواهد کلمه عبور سامانه را تغییر دهد، پس از انتخاب گزینه تعویض کلمه عبور، رمز جدید را وارد نموده و آن را ذخیره می نماید.

مراحل استفاده برنامه پبکا جهت انجام تراکنش:

 • انتخاب گزینه “تولید کد دوبعدی”
 • انتخاب کارت موردنظر
 • تولید کد دوبعدی مرحله قبل
 • قرار دادن کد ایجاد شده روی گوشی همراه، زیر بارکد خوان متصل به دستگاه کارت خوان
 • انتخاب تراکنش از منوهای دستگاه
 • ورود رمز کارت بر روی دستگاه کارت خوان جهت تکمیل تراکنش

جهت ارتقاء سطح امنیت و جلوگیری از سوءاستفاده احتمالی از این سامانه، کدهای دوبعدی تولید شده محدودیت زمانی دارند، لذا نیاز به هماهنگی “ساعت و تاریخ گوشی” با زمان رسمی کشور می باشد
توجه: از آنجایی که سامانه پبکا قابلیت اجرا بر روی سیستم عاملهای مختلف گوشی های همراه را دارا می باشد، بنابراین شکل منوهای آن ممکن است متفاوت با توجه به نوع گوشی متفاوت باشد.

راهنمای شعب

نصب برنامه سرور

برای نصب نسخه سرور، فایل AzarakhshMelliSetup.exe از پوشه Azarakhsh Setup Files را اجرا و در پنجره ظاهر شده دکمه Next را فشار دهید.در ادامه در پنجره بعدی سریال برنامه را از فایل AzarakhshMelli-SerialNo.txt کپی کنید و مراحل نصب نرم افزار را تا انتها کامل می کنیم.به منظور مدیریت بهتر و پشتیبانی منسجم سیستم های سرور سامانه آذرخش شعب ، برای هر نمونه نصب شده ، یک شماره شناسایی منحصر به فرد تعریف می‌شود که با فرمت زیرمی باشد:

نحوه استفاده از سامانه

ارسال نرم افزار به تلفن همراه از طریق بلوتوث

سیستم عامل‌های گوشی که از بلوتوث پشتیبانی می‌نمایند، اجازه دریافت فایل برنامه از کامپیوتر متصدی و نصب آن بر روی گوشی رامی‌دهند. برای گوشی‌های تحت اندروید، جاوا و سیمبین امکان ارسال فایل برنامه از طریق بلوتوث وجود دارد. به منظور دریافت نرم‌افزار و نصب آن بر روی گوشی، مشتری به یکی از شعب بانک ملی مراجعه می‌نماید. پس از هماهنگی با متصدی، ابتدا مشتری بلوتوث گوشی خود را روشن کرده، گزینه قابل مشاهده بلوتوث خود را فعال می‌نماید. متصدی نیز برنامه کارگزار را اجرا نموده و دکمه جستجوی دستگاه را می‌فشارد. سپس متصدی با انتخاب گوشی مشتری در بین دستگاه‌هایی یافت شده و مشخص کردن نوع سیستم عامل آن با فشردن دکمه ارسال نرم افزار برنامه را به گوشی مشتری فرستاده و مشتری پس از دریافت نرم‌افزار آن را نصب می‌نماید. همچنین همان طور که می‌توان مشاهده نمود در صورت Pair نبودن گوشی مشتری با کامپیوتر متصدی، برنامه کارگزار یک درخواست Pair برای گوشی مشتری می‌فرستد که رمز آن نیز پین دو رقمی است

PCD|کد بانک (3 رقم)|کد شعبه (5 رقم)|شماره دستگاه (2 رقم)

این شماره شناسایی، توسط تیم نصب آذرخش (کارشناسان شرکت توسعه ریز کامپیوتر) و با استفاده از برنامه AzarakhshSerialMaker.exe ایجاد شده و در فایلی به نام AzarakhshSerial.cod و در همان پوشه‌ای که AzarakhshSerialMaker.exe قرار دارد ذخیره می‌شود

برای ارسال اطلاعات کارت از طریق Wi-Fiبر روی گوشی ها، نیاز به نصب VMware Player می باشد و پس از نصب آن و Restart نمودن کامپیوتر، می‌توان سیستم عامل مجازی تعریف شده را اجرا نمود. برای این کار از پوشه ” Windows XP Pro SP3 Azarakhsh“ فایل ” Windows XP Pro SP3 Azarakhsh.vmx “ را اجرا می نماییم.

ارسال اطلاعات کارت از طریق WiFi

برای انتقال اطلاعات کارت از طریق wifi، ابتدا Vmware Playerرا اجرا نموده و سپس تنظیمات را مطابق شکل زیر انجام می دهیم

ارسال اطلاعات کارت از طریق بلوتوث

برای ارسال اطلاعات کارت از طریق بلوتوث، ابتدا لازم است که مشتری وارد برنامه گوشی و منوی دریافت اطلاعات شود. سپس متصدی دکمه جستجوی دستگاه را می‌فشارد تا برنامه آذرخش کامپیوتر وی گوشی مشتری را پیدا کند. در ادامه، متصدی پس از انتخاب گوشی مشتری در بین فهرست دستگاه‌هایی یافت شده دکمه ارسال اطلاعات را فشرده و رمز تصادفی تولید شده را نیز بر روی کاغذ یادداشت نموده و با رعایت کلیه موارد امنیتی در اختیار مشتری قرار می‌دهد. در اینجا یک پیغام Pairing بر روی گوشی مشتری ظاهر می‌شود که باید رمز چهار رقمی تصادفی دریافت شده از متصدی شعبه را در آن وارد کند. پس از Pair نمودن نام کامپیوتر متصدی در بین فهرست بلوتوث‌های موجود در پنجره دریافت اطلاعات گوشی مشتری افزوده می‌شود. مشتری با انتخاب نام بلوتوث متصدی در این فهرست، پنجره ورود رمز بلوتوث را مشاهده می‌نماید. در این حالت باید مجدداً رمز تصادفی 4 رقمی را وارد نماید. رمز وارد شده به همراه آدرس MAC گوشی مشتری برای کارگزار ارسال می‌شود. در این لحظه کارگزار دو ویژگی را صحت سنجی می‌نماید که عبارتند از اینکه:

 • آیا رمز وارد شده توسط مشتری با عدد 4 رقمی تصادفی تولید شده در کارگزار یکسان است؟
 • 2) آیا آدرس MAC گوشی که رمز از آن دریافت شده است با آدرس MAC گوشی‌ای که می‌خواهیم به آن اطلاعات ارسال نماییم یکسان است؟

در صورت مثبت بودن پاسخ‌های هر دو سؤال فوق اطلاعات کارت برای گوشی مشتری ارسال خواهد شد. در غیر این صورت پیغام خطای ” اطلاعات وارد شده صحیح نمی باشد ” به گوشی وی و متصدی شعبه اعلان می‌گردد.